USG jamy brzusznej Ostrołęka  – prywatnie i na NFZ

Badanie USG

USG jamy brzusznej to rodzaj badania obrazowego. Zapraszamy do wykonania USG jamy brzusznej na NFZ i prywatnie  ‍⚕️ pacjentów z miejscowości: Ostrołęka, Kadzidło i Nowa Wieś. Badanie służy do obejrzenia narządów w jamie brzusznej, w tym: wątroby, woreczka żółciowego, śledziony, trzustki i nerek. Za pomocą ultradźwięków można również zbadać naczynia krwionośne, które prowadzą do niektórych z tych narządów, takich jak żyła główna dolna i aorta.

W naszej placówce możesz wykonać również inne badania, sprawdź np.: badania krwi dla miejscowości: Ostrołęka, Nowa Wieś, Kadzidło oraz Maków Mazowiecki.

  Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej w Ostrołęce?

Przygotowanie pacjenta do badania ultrasonograficznego nerek jest istotne, ponieważ zapewnia wysoką jakość otrzymanych wyników. W przeciwnym wypadku nawet wysoko wykwalifikowany specjalista medyczny, może nie dostrzec symptomów chorobowych z otrzymanych wyników w związku z nagromadzonymi gazami w jelitach. Na kilka godzin przed badaniem USG jamy brzusznej należy zażyć wskazane przez lekarza preparaty ( jeśli jest to konieczne) umożliwiające usunięcie nagromadzonych gazów oraz spożyć ostatni posiłek na kilka godzin przed wyznaczonym terminem. W dniu USG jamy brzusznej luźne ubrania zapewnią komfort i nie będą krępowały ruchów. Pamiętać też należy o zdjęciu biżuterii np. kolczyka w pępku. W przypadku USG nerek lekarz pacjent może zostać poproszony o wypicie kilku szklanek czystej wody niegazowanej. Istotne jest, aby pacjent w trakcie badania miał pełny pęcherz, jeśli badanie dotyczy układu moczowego. Stosowanie lekkostrawnej diety również pozwoli na uzyskanie lepszych efektów. Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na więcej pytań zapraszamy do kontaktu 880-716-561

Badanie USG jamy brzusznej Ostrołęka

Badanie wykonuje się, aby zobaczyć struktury organów i wnętrze jamy brzusznej. Jest to preferowana metoda przesiewowa w kierunku tętniaka aorty brzusznej — osłabionego, wybrzuszonego miejsca w aorcie brzusznej — głównym naczyniu krwionośnym dostarczającym krew do organizmu. Jednak to badanie obrazowe może służyć też do diagnozowania lub wykluczania wielu innych schorzeń.

Dlaczego warto wykonać USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej może pomóc lekarzowi zobaczyć wiele narządów. Twój lekarz prowadzący może zalecić to badanie, jeśli masz problem w którymkolwiek z tych obszarów ciała:

  • ⇒Naczynia krwionośne w jamie brzusznej
  • ⇒Woreczek żółciowy
  • ⇒Jelita
  • ⇒Nerki
  • ⇒Wątroba
  • ⇒Trzustka
  • ⇒Śledziona

USG jamy brzusznej może pomóc lekarzowi w ocenie przyczyny bólu brzucha lub wzdęć. Może też pomóc w wykryciu kamieni nerkowych, chorób wątroby, guzów i wielu innych dolegliwości.

USG jamy brzusznej – badanie aorty na NFZ i prywatnie dla osób w wieku od 65 do 75 lat

Twój lekarz może zalecić wykonanie USG jamy brzusznej, jeśli istnieje ryzyko tętniaka aorty brzusznej. Jednorazowe badanie ultrasonograficzne aorty brzusznej zalecane jest mężczyznom i kobietom w wieku od 65 do 75 lat, którzy wypalili co najmniej 100 papierosów w ciągu swojego życia.

Badanie brzucha

Sposób przeprowadzania USG jamy brzusznej Ostrołęka

Aparat USG pokazuje obrazy narządów i struktur wewnątrz ciała. Maszyna wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów. Komputer odbiera te fale i używa ich do tworzenia obrazu, przez co można zobaczyć narządy, które znajdują się wewnątrz ciała, nieinwazyjnie, na ekranie urządzenia. W przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich lub tomografii komputerowej ta metoda nie naraża pacjentów na promieniowanie jonizujące.

Jak wygląda badanie? USG jamy brzusznej – informacja dla pacjentów o badaniu

Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej. Na skórę brzucha nakłada się przezroczysty żel przewodzący na bazie wody. Pomaga on w przenoszeniu fal dźwiękowych. Ręczna sonda zwana przetwornikiem jest następnie przesuwana po brzuchu. Może zajść potrzeba zmiany stanowiska, aby lekarz mógł przyjrzeć się różnym obszarom. Podczas badania może być również konieczne wstrzymywanie oddechu na krótki czas. W większości przypadków badanie trwa mniej niż 30 minut.

Czy badanie USG jamy brzusznej niesie ze sobą jakieś ryzyko?

USG jamy brzusznej to bezpieczna procedura wykorzystująca fale dźwiękowe o małej mocy. Nie ma znanych zagrożeń związanych z wykonaniem tego badania.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Pacjentom, którzy mają zalecone badanie USG jamy brzusznej na NFZ lub prywatnie (miejscowości Nowa Wieś, Ostrołęka i Kadzidło) zaleca się postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza odnośnie do przygotowania do badania. Zwykle należy unikać jedzenia i napojów (na czczo) przez 8 do 12 godzin przed USG jamy brzusznej. Pokarm i płyny w żołądku (i mocz w pęcherzu) mogą utrudniać technikowi lub lekarzowi uzyskanie wyraźnego obrazu struktur brzucha.

Zapytaj swojego lekarza, czy możesz pić wodę podczas przygotowania do USG i czy powinieneś kontynuować przyjmowanie jakichkolwiek leków.

USG jamy brzusznej Ostrołęka – ile kosztuje badanie?

Nasz placówka wykonuje badanie USG jamy brzusznej już następnego dnia od zgłoszenia na badanie. Koszt wykonania USG wraz z opisem dostępny już 20 minut po badaniu to jedynie 150 zł . Każdy pacjent ma możliwość zapisania się do poradni w ramach NFZ ( lekarz rodzinny) a wtedy badania jest wykonywane bezpłatnie . Dlaczego warto skorzystać z naszych usług   :

 

  • ⇒Szybki termin realizacji badania bez kolejek USG
  • ⇒Opis z wynikiem dostępny po badaniu
  • ⇒Możliwość uzyskania bezpłatnego badania w ramach NFZ
  • ⇒Badanie wykonane nowoczesnym sprzętem