Lekarz medycnyny sportowej Łomża

Lekarz medycyny sportowej

Uprawianie sportu bez wątpienia wiąże się z dbaniem o zdrowie. Wiele osób właśnie z tego powodu decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z amatorskim sportem. Profesjonaliści z kolei osiągają najlepsze rezultaty, biorąc pod uwagę stan swojego zdrowia i optymalizując wysiłek pod możliwości regeneracji i aktualną wydolność organizmu. Tak czy inaczej – jeśli uprawiasz sport, powinieneś regularnie monitorować stan swojego zdrowia. Właśnie w tym pomoże Ci lekarz medycyny sportowej.

Lekarz medycyny sportowej Łomża – czym się zajmuje?

Medycyna sportowa jest dość wyjątkową dziedziną wiedzy lekarskiej, łączącą w sobie elementy innych specjalizacji. Zadaniem lekarza jest bowiem diagnoza i rozpoznanie wszystkich zachodzących w organizmie procesów, które mają związek z podejmowaną aktywnością fizyczną. Nie ogranicza się on więc do jednej specjalizacji, ale raczej zapewnia kompleksową opiekę pacjentom aktywnym fizycznie. Oczywiście nie tylko sportowcy zawodowi mogą i powinni korzystać ze wsparcia lekarza tej specjalizacji – każdy, komu na sercu leży swoje zdrowie i uprawia sport, odniesie korzyść z planowania aktywności wspólnie ze specjalistą, mając na uwadze swoje parametry zdrowotne. Również osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć treningi powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ nagłe rozpoczęcie intensywnego uprawiania sportu przez osoby prowadzące do tej pory siedzący tryb życia może być niebezpieczne dla zdrowia.

Medycyna sportowa Łomża zajmuje się między innymi:

• Regularnym przeprowadzaniem zadań kontrolnych, mających na celu wczesne wykrywanie zachodzących w organizmie zmian wywołanych uprawianym sportem,
• Kwalifikowaniem osób do uprawiania sportu (również wskazywaniem optymalnej dla zdrowia dyscypliny),
• Przeglądem osiąganych efektów zdrowotnych,
• Pomocą w zapobieganiu urazom i kontuzjom,
• Leczeniem kontuzji wynikających z uprawianego sportu,
• Odnową biologiczną i rehabilitacją,
• Optymalizacją treningu i diety

Dzięki uprawianiu sportu można w istotny sposób poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia. Warto jednak pamiętać o potencjalnych urazach i kontuzjach – dlatego warto skonsultować się z lekarzem, zanim jeszcze rozpoczniesz aktywność sportową (lub zapiszesz na zajęcia swoje dziecko), a także nie zapominać o regularnych wizytach u lekarza medycyny sportowej.

Konsultacja u lekarza medycyny sportowej Łomża – jak przebiega i co obejmuje?

Duży wpływ na przebieg konsultacji mają czynniki takie jak wiek, płeć, stan zdrowia, waga oraz uprawiana dyscyplina sportu. Wśród najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych można wymienić jednak ocenę układu ruchu, sercowo-naczyniowego i oddechowego i diagnostykę pod kątem możliwości dalszego uprawiania danej dyscypliny sportu. Niezależnie od tego, na jaką aktywność się zdecydowałeś, raz w roku zalecane jest wykonanie m.in. morfologii krwi, badanie moczu, glukozy na czczo czy EKG spoczynkowe. Co dwa lata zaleca się konsultację laryngologiczną i okulistyczną, natomiast badanie okresowe u lekarza medycyny sportowej Łomża warto wykonywać nie rzadziej, niż co 6 miesięcy. Podczas takich wizyt lekarz rodzinny wystawia również stosowne orzeczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania wspomnianej dyscypliny – może być ono niekiedy wymagane m.in. do zapisania się do klubu sportowego.

lekarz sportowy Łomża

Medycyna sportowa Łomża – dla kogo?

Jeśli uprawiasz lub dopiero zamierzasz rozpocząć uprawianie sportu, to właśnie lekarz medycyny sportowej będzie osobą, która pomoże Ci zoptymalizować aktywność, mając na uwadze aktualny stan Twojego zdrowia. Jeśli spędzasz dużo czasu na siłowni, basenie czy sali sportowej, przygotowujesz się do maratonu, triatlonu czy biegów przełajowych, chcesz upewnić się, że faktycznie Twoje zdrowie pozwala na kontynuowanie wysiłku albo wracasz do siebie po kontuzji – lekarz medycyny sportowej będzie właściwą osobą, która pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasza przychodnia znajduję się niedaleko Ostrołęki , gwarantujemy pełen profesjonalizm, a także odpowiednie podejście do każdego pacjenta – niezależnie od stanu zdrowia i doświadczenia w uprawianiu sportu..