Badanie USG

Co to jest USG? Co warto wiedzieć ? 

Co to jest USG? Co warto wiedzieć ? 

Miednica, jama brzuszna, tarczyca, badanie piersi… USG to kluczowe badanie w wykrywaniu i monitorowaniu nieprawidłowości, chorób oraz monitorowania ciąży. USG jest techniką obrazowania medycznego opartą na wykorzystaniu ultradźwięków — są to niesłyszalne fale dźwiękowe, dzięki którym można zobaczyć wnętrze ciała. Bezbolesne i nieinwazyjne badanie, jest szeroko stosowane do diagnozowania wielu patologii, ale także do wizualnego naprowadzania podczas innych badań, takich jak biopsje.

Wskazania do USG są bardzo szerokie

Technika ta umożliwia badanie tzw. tkanek miękkich znajdujących się na powierzchni ciała — USG tarczycy, przytarczyc, ścięgien itp. oraz, narządów wewnątrz brzusznych — USG jamy brzusznej — takich jak: wątroba, trzustka, śledziona, nerki, pęcherz, jelita itp., narządy płciowe — jajniki, macica, jądra i naczynia powierzchowne i głębokie. Ultradźwięki to także złoty standard monitorowania płodu w czasie ciąży.

Co to jest USG?

Jest to wykorzystanie ultradźwięków do bezbolesnego badania — opiera się na wykorzystaniu sondy emitującej fale wysokiej częstotliwości dźwięku — ultradźwięki, w celu uwidocznienia naczyń narządów, jak i płodu w czasie ciąży.

Dlaczego USG?

Ultradźwięki są szeroko stosowane, ponieważ mogą być wykonywane na dowolnej części ciała: USG serca, nerek, tarczycy, miednicy, jamy brzusznej, naczyń krwionośnych, mózgu, USG przezciemiączkowe noworodka, prostaty itp. Jest również niezbędnym narzędziem podczas monitorowania ciąży, ponieważ pozwala śledzić rozwój płodu i wykrywać nieprawidłowości. W tym kontekście kobietom w ciąży na ogół oferuje się od jednego do trzech USG.

Na czym polega USG?

USA polega na wystawieniu na działanie fal ultradźwiękowych tkanek lub narządów, które chcesz zbadać. Te “odbijają się” od różnych struktur w zależności od ich gęstości, powracają do sondy, która je interpretuje i renderuje obraz w czasie rzeczywistym na ekranie. Maszyna USG składa się zatem z sondy, która emituje i odbiera ultradźwięki (zwanej przetwornikiem) oraz monitora wideo. Częstotliwość, z jaką emitowany jest sygnał ultradźwiękowy, zależy od głębokości badanych narządów i obszarów.

Czy USG jest bolesne?

Badanie jest bezbolesne — lekarz najpierw nakłada żel między skórę a sondę, aby zapewnić dobrą przewodność ultradźwięków i delikatnie prowadzi sondę na poziomie obszaru, który chce zbadać. Ultradźwięki są zwykle wykonywane zewnętrznie, ale można również wykonać ultradźwięki wewnętrzne w celu lepszej wizualizacji niektórych narządów: USG wewnątrz odbytnicze, wewnątrz pochwowe, wewnątrz przełykowe itp.ów.

Czego można się spodziewać po USG?

Łatwe do wykonania i bezbolesne USG to jedno z najczęściej stosowanych badań w medycynie. Służy do wyszukiwania nieprawidłowości, takich jak wady rozwojowe, guzy lub torbiele, a także służy do wizualnego naprowadzania lekarza podczas wykonywania biopsji lub innych badań.

Ultradźwięki hipoechogeniczne lub hiperechogeniczne

Obszar hipoechogeniczny to obszar, który emituje słabe fale. I odwrotnie, o strefie hiperechogenicznej mówimy, gdy emitowane fale są silne. Obszary hiperechogeniczne są wyraźnie widoczne na ekranie USG, podczas gdy obszary hipoechogeniczne są raczej ciemne.

Czym jest USG jamy brzusznej ?

USG jamy brzusznej to medyczne badanie obrazowe, które pozwala na wizualizację narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Ogólnie jest wskazany do celów diagnostycznych w celu podkreślenia patologii lub anomalii.

Za pomocą ultradźwięków można uzyskać obrazy wątroby, trzustki, nerek, śledziony i aorty

Poszukiwane patologie to zazwyczaj łagodne nowotwory, marskość wątroby, kamica żółciowa, rak, torbiel. Ultradźwięki wątroby umożliwiają na przykład identyfikację lub monitorowanie postępujących uszkodzeń wątroby, lub dróg żółciowych znajdujących się w tym narządzie. Istnieje wiele powodów, które mogą skłaniać do wykonania USG jamy brzusznej, np. takich jak:

 

  • ⇒ zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • ⇒ ciąża pozamaciczna,
  • ⇒ zapalenie okrężnicy lub jelita cienkiego,
  • ⇒ zakażenie lub ropień jajowodu,
  • ⇒ torbiel jajnika.

USG tarczycy

Ultradźwięki są również złotym standardem w badaniach przesiewowych pod kątem guzków i torbieli tarczycy. Często wykonuje się ją jako uzupełnienie leczenia niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Przygotowanie do USG

Niektóre USG odbywają się w określonych warunkach, a do niektórych wcale nie trzeba się przygotowywać. Dlatego w przypadku USG takiego jak miednicy pacjentka proszona jest o pójście na badanie z pełnym pęcherzem, w celu lepszej wizualizacji na ekranie ścian, przez które przechodzi sonda.