Szczepienie - obowiązkowe i zalecane

Szczepienia obowiązkowe u lekarza rodzinnego i zalecane

Szczepienia obowiązkowe u lekarza i zalecane

Według WHO szczepionki stanowią najbardziej opłacalne leczenie w zakresie zdrowia publicznego, ponieważ zapobiegają 2,5 milionom zgonów rocznie i zmniejszają koszty określonych metod leczenia chorób, którym można zapobiegać. W ciągu ostatniego stulecia szczepionki odegrały kluczową rolę w kontrolowaniu śmiertelnych chorób zakaźnych. Jednak w 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała globalny alert, stwierdzając, że jedno na pięcioro dzieci na świecie nie otrzymuje podstawowych szczepionek. Jakie są szczepienia obowiązkowe u lekarza? Na te pytanie mogą odpowiedzieć Ci nasi lekarze rodzinni.

Zalecane szczepionki na całym świecie — szczepienia obowiązkowe i zalecane

Wśród szczepionek zalecanych na całym świecie znajdują się szczepienia obowiązkowe u lekarza:

⇒potrójna szczepionka — przeciwko wirusom odry, różyczki i świnki;

⇒szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i krztuścowi.

Ponadto w Polsce szczepienia obowiązkowe u lekarza to 11 szczepionek – w tym przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b, chorobie pneumokokowej, odrze, śwince i różyczce.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepienia są obecnie kluczowym elementem zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Nieprzyprowadzenie dzieci na szczepienie może skutkować karą grzywny w Polsce. Wkrótce po urodzeniu dziecka rodzice otrzymują państwową kartę szczepień, którą posiada lekarz rodzinny. Lekarz jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy ich pacjenci otrzymali niezbędne szczepionki.

Szczepienia zalecane 

Każdy kraj ma swój własny krajowy kalendarz szczepień, który jest zgodny z globalnymi i regionalnymi zaleceniami WHO i może się zmieniać od czasu do czasu w zależności od lokalnych wydarzeń. Twój internista powie Ci, jakie szczepienia możesz wykonać i kiedy. Jeśli masz wątpliwości, wystarczy zadzwonić. Ponadto raz w roku jesienią, podobnie jak w innych krajach na całym świecie, odbywa się ogólnokrajowa kampania szczepień przeciwko grypie. W przeciwieństwie do innych szczepionek – które mają pojedynczą dawkę lub dawkę przypominającą – szczepionka przeciw grypie trwa 12 miesięcy i dlatego musi być przyjmowana co roku.