ból nerek

Ból nerek — rozpoznanie, objawy, leczenie

Ból nerek — rozpoznanie, objawy, leczenie

Ból nerek może mieć wiele różnych przyczyn i źródeł, z których człowiek nie zdaje sobie sprawy. Silne, gwałtowne bóle w okolicach lędźwi trwające długi okres bądź też pojawiające się nagle napady mogą wiązać się z urazami fizycznymi, jak i też ze zmianami chorobowymi. Często nawet niewielki dyskomfort odczuwany w tych okolicach jest sygnałem o złym stanie zdrowia i początkowej fazie rozwoju choroby.

Źródłem bólu nerek mogą być:

śródmiąższowe zapalenie nerek;

-torbiele na nerkach;

-kolka nerkowa związana z kamicą nerkową;

-wodonercze, którego przyczyną jest nagromadzony mocz wynikający z utrudnionego odpływu;

-nowotwór nerek/nerki;

-odmiedniczkowe zapalenie nerek z przewlekłym ostrym przebiegiem;

Bez względu na ostateczną przyczynę bólu nerek, nie powinno się ignorować symptomów wskazujących na istnienie problemu. Ból nerek, ze względu na umiejscowienie i uciążliwy charakter, wpływa na codzienne życie, znacząco utrudniając najprostsze czynności oraz uniemożliwia realizację planów.  Ignorowanie problemu, doprowadzić może do pogorszenia się choroby i uniemożliwić całkowitą eliminację problemu. Obecnie istnieje wiele ścieżek diagnostycznych pozwalających na znalezienie przyczyny choroby. Jednak należy zwracać uwagę nie tylko na dostępność badania, ale również dokładność i czas uzyskania wyników, gdyż od tego może zależeć prawidłowe rozpoznanie źródła problemu.

Ból nerki – Wykonaj USG jamy brzusznej i sprawdź przyczynę

Wiele różnych przyczyn prowadzących do odczuwania bólu w okolicach lędźwi sprawia, iż niezbędne jest wykonanie badań. Skutecznym sposobem na szybką diagnozę jest USG jamy brzusznej. To badanie nieinwazyjne w jasny sposób obrazujące stan fizyczny wnętrza jamy brzusznej oraz okolicznych narządów w tym nerek. Badanie ultrasonograficzne uwydatnia i wizualizuje strukturę organów znajdujących się wewnątrz ciała za pomocą fal, których źródłem jest głowica przyłożona do powierzchni ciała pacjenta (USG nerek wykonywane jest poprzez powłoki brzuszne). USG jamy brzusznej, w przeciwieństwie do rezonansu nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu może być wykonywane w krótkich odstępach czasu bez wpływu na organizm. Zaletą ultrasonograficznego badania jamy brzusznej są natychmiastowe wyniki wyświetlające się na monitorze, co pozwala podjąć bezwzględne kroki w przypadku ostrego stanu wymagającego niezwłocznej interwencji medycznej.

Jak uzyskać zlecenie na badanie USG nerek?

USG nerek zleca lekarz specjalista, zwykle urolog bądź lekarz rodzinny, po pojawieniu się podejrzeń stanu chorobowego. W przypadku nagłych silnych dolegliwości należy udać się na szpitalny odział ratunkowy, gdzie badanie ultrasonograficzne nerek przeprowadzone zostanie w ramach systemu i procedur obowiązujących w służbie zdrowia. Jeśli czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wydłuża się, wiele osób decyduje się także na wykonanie badania USG okolic jamy brzusznej w ramach prywatnych usług oferowanych przez wiele renomowanych placówek.

Ból nerek jest znakiem o złym stanie zdrowia i występowaniu przyczyny, której jedną z najszybszych i najprostszych metod diagnozy jest badanie USG. Odpowiednie przygotowanie do badania oraz opostępowanie ze wskazaniami lekarza skutkuje uzyskaniem dokładnych wyników. Wszystko to jest kluczem do prawidłowej ścieżki leczenia.