lekarz medycny sportowej MakówMazowiecki - blog

Medycyna sportowa ważny element sportowców – dlaczego?

Medycyna sportowa ważny element sportowców – dlaczego ?

Zdecydowana większość osób zabierających się za uprawianie sportu – zawodowo bądź amatorsko – robi to z uwagi na chęć zachowania dobrego zdrowia. Pomóc w tym może lekarz medycyny sportowej, z którego usług mogą skorzystać nie tylko profesjonalni sportowcy, ale nawet osoby, które dopiero myślą o rozpoczęciu aktywności fizycznej. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z jego pomocy, kiedy iść do lekarza medycyny sportowej i jak często wykonywać badania kontrolne. Zaczynamy!

Konsultacja lekarza medycyny sportowej zalecana jest dla?

Lekarz zajmujący się medycyną sportową kojarzy się głównie z profesjonalistami, którzy podczas przygotowań do kolejnych rozgrywek poddawani są specjalistycznym testom i zabiegom odnowy biologicznej, by np. w momencie rozpoczęcia turnieju być w optymalnej formie. Oczywiście najczęściej prowadzeniem zawodowych sportowców zajmują się lekarze tej specjalizacji właśnie, ale bynajmniej nie oznacza to, że ich usługi skierowane są wyłącznie do tej grupy sportowców. Jeśli uprawiasz jakikolwiek sport, to warto byś od czasu do czasu poddawał się kontroli u lekarza medycyny sportowej. Lekarz oceni stan Twojego zdrowia, zmiany podstawowych parametrów Twojej krwi (świadczące o pozytywnych bądź też negatywnych zmianach zachodzących w Twoim organizmie na skutek aktywności fizycznej), oceni układ ruchu, krążenia, stan mięśni. Podpowie, nad czym można jeszcze popracować i jak uniknąć pojawiających się na horyzoncie zagrożeń.

Na tym jednak nie kończą się wskazania do odwiedzenia tego lekarza – nawet jeśli dopiero myślisz o rozpoczęciu aktywności sportowej, to warto odwiedzić tego specjalistę. Pomoże on w wyborze najlepszej formy aktywności, mając na uwadze Twój stan zdrowia, a także wskaże jak w bezpieczny sposób przejść do intensywniejszej aktywności. Nie każdy bowiem może od razu zacząć dawać z siebie wszystko na siłowni czy bieżni – w niektórych przypadkach skończyłoby się to bardzo niebezpiecznymi sytuacjami. Lekarz medycyny sportowej wystawia również zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu (kwalifikację), które jest wymagane przez niektóre kluby sportowe.

Lekarz medycyny sportowej podczas konsultacji ocenia?

Specjalista medycyny sportowej to lekarz wielu dziedzin, który skoncentrowany jest głównie na zmianach w organizmie wywoływanych na skutek uprawiania sportu. W związku z tym w kręgu jego zainteresowań będzie nie tylko aparat ruchu (choć to właśnie on bardzo często leży w kręgu zainteresowań), ale również inne układy naszego organizmu, na które pośrednio lub bezpośrednio oddziałuje sport. Może to być więc układ krążenia, serce, oczy, uszy, układ trawienny i inne wskazane przez lekarza obszary. Zwykle do takiej wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a wszystkie niezbędne badania są zlecane podczas pierwszych odwiedzin lekarza.

Badania wstępne – lekarz medycyny sportowej 

Pierwsza wizyta u lekarza medycyny sportowej będzie w dużej części oparta o dokładny wywiad, który pozwoli mu na bliższe przyjrzenie się stanowi Twojego zdrowia. Pozwoli mu to na ustalenie, jakie dodatkowe badania warto będzie wykonać. Zmierzy również Twoją wagę, wzrost i oceni wady postawy, by ustalić, czy możesz uprawiać wybrany sport i jakie środki ostrożności Ci wskazać. Po wizycie skieruje Cię na dodatkowe badania, m.in. wysiłkowe, które pozwolą na dokładniejszą ocenę Twojej kondycji. Zakończą się one wydaniem odpowiedniego zaświadczenia, mówiącego o braku przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny.

Lekarz medycyny sportowej

Badania okresowe – lekarz medycyny sportowej

 

Badania okresowe u lekarza medycyny sportowej powinno wykonywać się co pół roku. Ich celem jest monitorowanie zmian zachodzących w organizmie oraz wychwytywanie potencjalnego rozwoju zwyrodnień czy innych, grożących kontuzją zmian. Podczas takiej wizyty często wykonuje się badania ortopedyczne, choć podstawą zawsze jest pełna morfologia, badanie moczu, glukoza na czczo i EKG z opisem – warto przynieść ich rezultaty ze sobą.

 

Badania kontrolne – lekarz medycyny sportowej 

 

Badanie kontrolne ma na celu sprawdzenie, czy możesz już wrócić do aktywności po kontuzji. Nie zapominajmy, że lekarz medycyny sportowej zajmuje się m.in. leczeniem urazów występujących podczas uprawiania sportu. Może więc np. zlecić Ci serię zabiegów rehabilitacyjnych, a następnie podczas badań kontrolnych ocenić postępy w powrocie do zdrowia. Być może lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu dodatkowych działań przyspieszających powrót do optymalnej formy.

 

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, czy dysponujesz już pewnym doświadczeniem, jesteśmy przekonani, że odniesiesz wiele korzyści z wizyty w naszym gabinecie. Nasz lekarz medycyny sportowej Ostrołęka służy pomocą – zarówno w doborze optymalnego sportu, oceny dokonywanych postępów i edukacji w zakresie bezpiecznego uprawiania sportu. Niezależnie więc od tego ile masz lat i jak długo jesteś sportowcem, zapraszamy do konsultacji. Z pewnością pomoże Ci ona przez wiele lat cieszyć się niezawodnym zdrowiem i aktywnością fizyczną