USG doppler

Badanie USG Doppler żył – co warto wiedzieć ?

Badanie USG Doppler żył – co warto wiedzieć?

Znaczący postęp w medycynie sprawił, że mamy dostęp do coraz nowocześniejszych sposobów leczenia oraz skutecznych metod diagnostycznych. Dzięki temu, możliwe jest wykrycie nawet najdrobniejszych nieprawidłowości, które mogłyby wskazywać na rozwój poważnej choroby. Przykładem badania, które cieszy się ogromnym powodzeniem jest USG Doppler. Pomaga ono bardzo precyzyjnie ocenić stan naczyń krwionośnych, w szczególności tętnic i żył. Co warto wiedzieć na jego temat oraz kiedy jest stosowane?

Badanie USG Doppler żył – najważniejsze informacje

Według badań statystycznych choroby układu krążenia już od wielu lat są pierwszą przyczyną zgonów wiele osób – i to nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. W roku 2017 przyczyniły się do śmierci ponad 167 tyś. naszych rodaków. Co jeszcze bardziej komplikuje sytuacje, potrafią one przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, powodując zaburzenia pracy żył oraz doprowadzając do miażdżycy, która nierzadko kończy się nagłym zawałem lub udarem. W diagnostyce chorób układu krążenia dużą rolę odgrywają badania krwi, w tym trójglicerydów, cholesterolu czy glukozy. Jednak najskuteczniejszym badaniem, które jednoznacznie pozwala stwierdzić, w jakim stanie są nasze żyły, jest USG Doppler. Wykonuje się je u pacjentów w przypadku podejrzenia tętniaków lub zmian miażdżycowych. Dzięki temu, że jest bardzo precyzyjnie, często pozwala zapobiec groźnym powikłaniom takim jak zawał serca, zatorowość płucna czy udar mózgu.

Podczas badania lekarz jest w stanie zauważyć, w których obszarach przepływ krwi jest wolniejszy, a w których się ona cofa, co może być spowodowane niedomykalnością zastawek żylnych. USG Doppler pokaże też, czy ewentualnie przepływ jest zablokowany, co wymagałoby natychmiastowej interwencji. Stosuje się je do wykrywania zmian miażdżycowych w tętnicach oraz poszczególnych częściach ciała, jednak nie pozwala ono na ocenę naczyń i tętnic, które doprowadzają krew do mózgu – w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest rezonans magnetyczny. Do samego USG Dopplera nie trzeba się specjalnie przygotować – chyba, że chodzi o diagnozę wątroby i tętnic nerkowych, to wtedy wskazane jest przyjście na wizytę na czczo. Samo badanie trwa ono około 15-30 minut, a pacjent zaraz po nim może wrócić do swoich codziennych zajęć.

Czy badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest bezpieczne?

USG Doppler jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego cieszy się dużą popularnością. Nie istnieją też żadne przeciwwskazania co do jego wykonania. Badanie warto przesunąć jedynie w przypadku uszkodzenia skóry w badanym miejscu – szczególnie, jeśli chodzi o złamanie, oparzenie czy otwarte rany. Mogłoby one spowodować bolesność miejsca poddawanego analizie, co uniemożliwiłoby postawienie wiarygodnej diagnozy. Otwarte rany z przerwaniem ciągłości naskórka wiążą się też z ryzykiem infekcji, dlatego warto najpierw doprowadzić do ich zagojenia. USG Doppler nie jest bolesne – jedynie może powodować delikatny dyskomfort, który związany jest nałożeniem na skórę pacjenta specjalnego żelu.

 

USG badanie

 

Na czym polega badanie dopplerowskie?

USG Doppler to nieskomplikowane i bezinwazyjne badanie przeprowadzane za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Jednak od zwykłego USG odróżnia je tzw. efekt Dopplera. Pozwala on na bieżąco obserwować przepływ krwi w danym narządzie. Jest to możliwe, dzięki fali ultradźwiękowej, która wysyłana jest przez głowicę aparatu, a następnie przenika przez ciało oraz odbija się od ruchu krwi i wraca do urządzenia. Używany podczas zabiegu sprzęt rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi, co od razu widoczne jest na ekranie komputera w postaci obrazu. 

Jak przebiega USG Dopplera?

Na początku pacjent musi odsłonić miejsce, które będzie poddawane badaniu – może to oznaczać zdjęcie lub jedynie odsunięcie ubrania. Następnie proszony jest o położenie się na kozetce. Kolejnym krokiem jest posmarowanie skóry specjalnym żelem. Po tym lekarz przechodzi do kluczowego etapu – przykłada głowicę aparatu dopplerowskiego do ciała oraz obserwuje przepływ krwi na monitorze. Podczas badania słychać dźwięk przepływu krwi, czyli charakterystyczne szumu. Jeżeli lekarz dostrzega w nich zmiany, może to świadczyć o stanie patologicznym w danym obszarze. Na wyniki USG nie trzeba czekać – lekarz od razu jest w stanie postawić diagnozę, jednak otrzymuje się je także w postaci opisanego wykresu lub barwionego rysunku. Po badaniu, lekarz podejmuje decyzje o ewentualnym wdrożeniu terapii farmakologicznej lub kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny.

USG Doppler to bardzo cenne badanie, które jest w stanie uratować życie wielu osobom. Jeżeli chcesz upewnić się, w jakim stanie są Twoje żyły, zapraszamy Cię do kontaktu. Świadczymy usługi lekarza medycyny sportowej w Ostrołęce i cały czas poszerzamy naszą ofertę o nowe, skuteczne badanie – takie jak USG Doppler Ostrołęka. W naszej klinice możesz liczyć na indywidualne podejście, bogate i nowoczesne wyposażenie oraz profesjonalny i wykwalifikowany zespół lekarzy.